قیمت سنگ آهن دانه بندی 0-10 (iron ore fine)

تعیین قیمت سنگ آهن معدن دانه بندی شده مگنتیت بر اساس چند فاکتور مهم شامل درصد خلوص آهن توتال (کل)، درصد FeO، درصد عناصر مزاحم داخل سنگ نظیر گوگرد، سیلیس، آلومینا و ترکیباتی که در جدول زیر مشاهده می کنید، انجام می گیرد. البته عواملی نظیر دانه بندی سنگ آهن نیز مهم هستند. قیمت سنگ آهن دانه بندی شده برای محصول خشک در درجه حرارت مشخص شده قرارداد تعیین می شود.

جدول آنالیز سنگ آهن:

Test Method Result (Wt%) Element
ISO 9507/2597-1 60.23 Fe Total
ISO 4688-1 / ISO 6830 0.26 Al2O3
ISO 4689 0.11 S
ISO 4687-1 <0.01 P
ISO 2598-1 5.53 SiO2
ISO 10203 2.38 CaO
ISO 13312 0.01 K2O
ISO 10204 4.18 MgO
ISO 9682-1 0.05 MnO
ISO 13313 0.01 Na2O
ISO 4691 0.03 TiO2
ISO 9035 21.03 FeO

کارخانه سنگ آهن

مرحله نخست در فرآیند تولید سنگ آهن دانه بندی شده، استخراج آهن خام یعنی کانه آهن از معدن است. فرآیند استخراج بسته به شرایط و نحوه انباشت سنگ آهن، در انواع پلاسری و روباز انجام می گیرد.
سنگ آهن استخراج شده از معدن معمولا دارای خلوص کمی است.

عددی که به خلوص کانه آهن استخراج شده از معدن ربط داده می شود اغالب زیر پنجاه درصد است.

بنابراین نیاز است فرآیند کانه آرایی با هدف افزایش عیار و خلوص آهن موجود در سنگ، انجام بگیرد.

البته نوع فرآیندی که انجام می گیرد برای پرعیارسازی متفاوت است. و بستگی به درصد خلوص سنگ دارد.
چنانچه سنگ آهن خام استخراج شده از معدن دارای خلوص پایین باشد، این محصول تنها با دانه بندی امکان افزایش خلوص مناسب و قابلیت استفاده را ندارد، نیاز است به مرحله فرآوری تر تحت عنوان کنسانتره سازی منتقل شود. این فرآیند را در انتهای مقاله مورد مطالعه و بررسی قرار خواهیم داد.

سنگ آهن دانه بندی شده

چنانچه سنگ آهن خام استخراج شده از معدن دارای خلوص نسبتا بالا و خوبی باشد این محصول به مرحله فرآیند فرآوری خشک منتقل شده و فرآورده حاصل از این فرآیند تحت عنوان سنگ آهن دانه بندی شده مورد مصرف قرار خواهد گرفت.
کانه آرایی به شیوه خشک که فرآورده نهایی آن سنگ آهن دانه بندی است از چند مرحله خردایش و سرند و البته مرحله جدایش مغاناطیسی با هدف افزایش خلوص، تشکیل شده است. فرآورده حاصل بر اساس دانه بندی سنگ آهن در دو دسته زیر قرار می گیرد:

 • سنگ آهن دانه بندی شده کلوخه IRON ORE LUMPS: سنگ آهن دانه بندی شده با دانه بندی 10 الی 20 میلی متر به عنوان سنگ آهن کلوخه عرضه می شود.
 • سنگ آهن دانه بندی شده ریز IRON ORE FINES: سنگ آهن دانه بندی شده با دانه بندی صفر الی ده میلی متر تحت عنوان سنگ آهن دانه بندی ریز عرضه می شود.

کاربرد سنگ آهن دانه بندی شده

میزان خلوص سنگ آهن دانه بندی پس از کانه آرایی اغلب در محدوده 57 الی 63 درصد قرار می گیرد. بیشترین درصد سنگ آهن دانه بندی شده تولید شده در جهان در کوره بلند مورد استفاده قرار می گیرد. سنگ آهن دانه بندی شده به دلیل داشتن ناخالصی های زیاد و عیار کم قابلیت استفاده در دیگر انواع کوره های مورد استفاده در فولادسازی یعنی کوره های القایی و قوس الکتریکی را ندارد. البته می توان گفت نود درصد سنگ آهن به این شیوه وارد زنجیره فولادسازی می شود و فقط در حدود ده درصد از آن از طریق دیگر روش ها از جمله احیاء مستقیم در قالب آهن اسفنجی بریکت آهن اسفنجی، وارد زنجیره تولید می گردد.

سنگ آهن علاوه بر اینکه از نظر خلوص آهن و دانه بندی دسته بندی می شود، از نظر نوع نیز طبقه بندی می شود.

فروش سنگ آهن مگنتیت

سنگ آهن میشدوان استخراج شده از معدن دارای چند نوع است. تفاوت در ترکیب شیمیایی کانه های مختلف آهن، سبب تفاوت در خصوصیات فیزیکی آنهاست. یکی از خصوصیات فیزیکی مهم که در مورد سنگ های معدنی آهن مورد توجه قرار می گیرد، خصوصیت مغناطیسی است. انواع کانه آهن عبارتند از:

 • سنگ آهن مگنتیت
 • سنگ آهن هماتیت
 • سنگ آهن زئولیت
 • سنگ آهن سیدریت
 • سنگ آهن لیمونیت

از بین این چند نوع سنگ آهن، دو نوع هماتیت و مگنتیت بیشتر برای فولادسازی و استخراج آهن مورد استفاده و بهره برداری قرار می گیرند. البته می توان طبق آمار بیان نمود که بیش از نود و پنج درصد از کانه های آهن استخراج شده از معادن، در صنعت فولادسازی و با هدف استخراج آهن، مورد استخراج قرار می گیرند. از بین پنج نوع کانی آهن، سنگ آهن مگنتیت دارای خاصیت مغناطیسی می باشد.

آنالیز سنگ آهن مگنتیت

آهن با ترکیب Fe3O4 سنگ آهن مگنتیت نامیده می شود. سنگ آهن مگنتیت دارای رنگ سیاه است و مهمترین مشخصه آن داشتن خصوصیت مغاناظیسی می باشد.

در آنالیز سنگ آهن مگنتیت علاوه بر درصد آهن کل (%Fe total) پارامتر دیگری که در جدول آنالیز بسیار مورد توجه قرار می گیرد، درصد FeO سنگ آهن است. هرچه درصد FeO بالاتر باشد سنگ آهن مگنتیت در رده بالاتری از کیفیت و قیمت سنگ آهن دانه بندی شده قرار می گیرد. نمونه آنالیز دو نمونه سنگ آهن مگنتیت برای عیار 60-61 درصد و عیار 56 درصد که توسط SGS تایید شده است و از دپو های فروخته شده و آماده مجتمع صنعتی و معدنی آهن و فولاد سیمرغ است را، می توانید در زیر مشاهده کنید.

آنالیز سنگ آهن مگنتیت 60 درصد دانه بندی صفر-ده

آنالیز سنگ آهن مگنتیت

آنالیز سنگ آهن مگنتیت 56 درصد دانه بندی صفر-شش

55.48 % Fe
6.81 % SiO2
19.24 % FeO
0.60 % SO3
<0.05 % P2O3
3.69 % CaO
0.07 % K2O
6.58 % MgO
0.10 % Na2O
<0.35 % Al2O3+
<0.06 % TiO2
2.75 % L.O.I

 

در شاخص های جهانی قیمت سنگ آهن مگنتیت دانه بندی شده برای عیار های 54 درصد تا 62 درصد ذکر می شود.

سنگ آهن هماتیت قیمت

آهن با ترکیب Fe2O3 با نام هماتیت شناخته می شود. سنگ آهن هماتیت دارای رنگ قرمز است و یکی از انواع کاتنی های آهن است که به طور گسترده جهت استفاده در صنعت فولادسازی استخراج و مورد بهره برداری قرار می گیرد. البته سنگ آهن هماتیت مصارف گسترده دیگری نظیر استفاده در صنعت سیمان نیز دارد.

آنالیز سنگ آهن هماتیت علاوه بر پارامتر آهن کل (%Fe total) دارای کمیت درصد Fe2O3 نیز می باشد. نمونه سنگ آهن هماتیت عیار 53% فروخته شده شرکت آهن و فولاد سیمرغا را می توانید در زیر جهت آشنایی با آنالیز سنگ آهن هماتیت بررسی نمایید. در شاخص های جهانی قیمت سنگ آهن هماتیت نیز همانند مگنتیت برای محدوده خلوص بین 54 الی 62 درصد اعلام می گردد. البته برای سنگ آهن هماتیت قیمت سنگ آهن دانه بندی شده عیار 52 درصد نیز ذکر می شود. برای سنگ آهن هماتیت ظرفیت موجود و مورد عرضه برای درصد خلوص بالای 60 درصد اغلب پایین است.

Qty Unit Element
53.71 % T.Fe
0.72 max % FeO
75.99 % Fe2O3
1.12 % CaO
3.14 % MgO
0.53 % Al2O3
0.01 % P2O5
6.99 % SiO2
1.68 % MnO
0.004 % TiO2
0.36 % Na2O
0.13 % K2O
8.97 % L.O.I

آنالیز سنگ آهن دانه بندی شده

پارامترهایی که در آنالیز سنگ آهن مگنتیت و هماتیت به طور مشترک مورد توجه بوده و بررسی می شوند، درصد عناصر مزاحم سنگ آهن است. این عناصر و ترکیبات مزاحم شامل موارد زیر هستند:

 • درصد آلومینا (Al2O3%)
 • درصد سیلیس (%SiO2)
 • درصد سولفور (%S)
 • درصد فسفر (%P)
 • و …

شاخص قیمت سنگ آهن

در معاملات تجاری جهانی برای قیمت سنگ آهن دانه بندی شده، شاخص های جهانی مرجع در نظر گرفته می شوند. شاخص های جهانی سنگ آهن که مورد قبول اکثر کشورها در تجارت سنگ آهن است شامل شاخص پلتس (قیمت سنگ آهن در سایت پلتس IRON ORE PRICE IN PLATTS) و متال بولتن (قیمت سنگ آهن در متال بولتن METAL BULETIN IRON ORE) می باشد.

قیمت سنگ آهن در سایت پلت

مطالعه این شاخص ها چند نکته و مورد را به ما یادآوری می کند. قیمت سنگ آهن در سایت پلتس برای آنالیز استاندارد و مشخصی از سنگ تعریف می شود. چنانچه سنگ آهن دانه بندی شده مورد معامله در یکی از پارامترها تفاوت داشته باشد، قیمت بر اساس این شاخص تغاییر و تنظیم می شود. به عنوان مثال با تغییر در درصد آلومینا، قیمت بر اساس شاخص به ازای هر درصد تغاییر چند سنت تغییر داده می شود. این موضوع در مورد تمامی پارامترهای ذکر شده در آنالیز لحاظ می شود تا یک قیمت مناسب برای سنگ آهن مورد معامله بر اساس شاخص جهانی به دست آید.

میزان کاهش و یا افزایش قیمت سنگ آهن دانه بندی شده بر اساس تغییر درصد پارامترها نیز در شاخص پلتس تعیین شده است. این موضوع را با برسی جداول زیر که جداول روز قیمت سنگ آهن در سایت پلتس است را می توانید کنید.

قیمت سنگ آهن در متال بولتن

متال بولتن ژورنال بین المللی است که از آخرین تحولات حوزه سنگ آهن و دیگر محصولات معدنی به صورت روزانه نشریه منتشر می نماید. در این نشریه آخرین قیمت سنگ آهن و محصولات مرتبط نظیر قیمت کنسانتره سنگ آهن، قیمت گندله آهن، قیمت آهن اسفنجی و اکثر محصولات فولادی که در جهان تجارت می شود، مورد اشاره قرار می گیرد. میزان تغییرات و نوسانات قیمتی نیز در نظر گرفته شده و دلیل این تغییرات مورد تحلیل قرار می گیرد. می توان این نشریه را نیز یک شاخص بین المللی جهت معاملات روز سنگ آهن و دیگر محصولات معدنی شناخت.

شاخص بورس دالیان چین

بورس دالیان چین شاخص قیمت روز سنگ آهن با توجه به معاملات روز بنادر چین است که شاخصی از قیمت لحظه ای سنگ آهن را به دست می دهد. آخرین تحولات ثبت شده در بورس دالیان گویای روند معاملات در بنادر چین است.

قیمت سنگ آهن در یومتال

شاخص یومتال تنها در کشورهای چین و ایران شناخته شده است. قیمت سنگ آهن دانه بندی شده یا قیمت کنسانتره آهن و قیمت گندله آهن تحویل فوب بندر عباس بر اساس این شاخص که خود تحت تاثیر تحولات قیمت های جهانی است، تعیین می شود. البته صادرکنندگان سنگ آهن در تجارت بین المللی با دیگر کشورها اغلب شاخص جهانی پلتس را معیار معامله خود قرار می دهند ولی در تعیین قیمت سنگ آهن در معدن، شاخص برای معدن داران شاخص پلتس و یومتال است. برخی معدن داران شاخص تعیین قیمت سنگ آهن در معدن شان را پلتس در نظر می گیرند و برخی یومتال.

قیمت سنگ آهن و مقالات روز صنعت فولاد متعلق به پلتس، متال بولتن و یومتال به طور روزانه در سایت مجتمع صنعتی و معدنی آهن و فولاد سیمرغ به روز شده و در اختیار عزیزان قرار می گیرد. هممچنین اتفاقات روز این صنعت و دلایل تغییرات و نوسانات مورد تحلیل قرار می گیرد.

آخرین قیمت سنگ آهن

آخرین تحولات قیمت سنگ آهن برای دسامبر 2019 را در این بخش بررسی می کنیم. آخرین معاملات و بررسی شاخص روز جهانی برای قیمت سنگ آهن، تغییرات مثبت و افزایشی را نشان می دهد.

آخرین تغییر قیمت سنگ آهن افزایش 0.6% روزانه را برای تاریخ 13 دسامبر 2019 نشان می دهدکه برای عیار 62% برابر 94.6 دلار تحویل سی اف آر بندر چینگدائو چین اعلام شده است. هم اکنون میزان موجودی سنگ آهن در بنادر چین روند کاهشی داشتهاست. روند نزولی موجود در بنادر برای سومین هفته متوالی در حال اتفاق افتادن است. هم اکنون موجود به 128.08میلیون تن رسیده است. تجار چینی انتظار بهبود انتقال سنگ آهن از استرالیا و برزیل را داشته اند که متاسفانه این چنین نشده است، میزان محموله ارسالی از بنادر استرالیا و برزیل مطلوب نیست.

هم اکنون شاهد افزایش نرخ قیمت سنگ آهن همزمان با بهبود سود مارجین فولادسازان هستیم. دیگر شاخصها از جمله شاخص قیمت کنسانتره آهن 66 درصد همچنین گندله سنگ آهن 65 درصد نیز رو به رشد است. میزان رشد شاخص قیمت این محصولان به ترتیب 3.4% و 5.44% بوده است.

قیمت سنگ آهن فوب بندرعباس فولاد سیمرغ آذربایجان

(لطفا به تاریخ اعتبار قیمت ها توجه نمایید).

Shipping C. W. Change D. Change CFR China FOB BND Spec Purity Products
28$ 11.3 % +1 $ 80.0$ 52.0$ 6%Si,2%Al,0.2%P,0.2%S 60% Iranian hematite fines
28$ 13.4 % 0 64.3$ 38.3$ 6%Si,2%Al,0.2%P,0.2%S 55% Iranian magnetite fines
28$ 11.0 % +1 $ 81.5$ 53.5$ 6%Si,2%Al,0.2%P,0.2%S 61% Iranian hematite fines
28$ 11.0 % +1 $ 83.7$ 53.7$ 6%Si,2%Al,0.2%P,0.2%S 62% Iranian hematite fines
28$ 13.7 % 0   83.8$  35.8$ 6%Si,2%Al,0.2%P,0.2%S 56% Iranian hematite fines
28$ 13 % 0  65.4$   37.4$ 6%Si,2%Al,0.2%P,0.2%S 57% Iranian hematite fines
28$ 12.1 % 0  67.8$  39.8$ 6%Si,2%Al,0.2%P,0.2%S 58% Iranian hematite fines
28$ 10.9 % +1 $  83.1$  54.1$ 6%Si,2%Al,0.2%P,0.2%S 60% Iranian magnetite fines
28$ 11.6 % 0  69.5$  41.5$ 6%Si,2%Al,0.2%P,0.2%S 59% Iranian hematite fines
28$ 10.3 % +1 $   84.6$  56.6$ 6%Si,2%Al,0.2%P,0.2%S 61% Iranian magnetite fines
28$ 10.0% +1 $  86.1$  58.1$ 6%Si,2%Al,0.2%P,0.2%S 62% Iranian magnetite fines
28$ 13.9 % 0  63.3$  35.3$ 6%Si,2%Al,0.2%P,0.2%S 54% Iranian magnetite fines
28$ 12.9 % 0  65.7$ 37.7 $ 6%Si,2%Al,0.2%P,0.2%S 56% Iranian magnetite fines
28$ 12.3 % 0  67.4$   39.4$ 6%Si,2%Al,0.2%P,0.2%S 57% Iranian magnetite fines
28$ 11.6 % 0  69.4$ 41.4 $ 6%Si,2%Al,0.2%P,0.2%S 58% Iranian magnetite fines
28$ 10.6 % 0  72.8$  44.8$ 6%Si,2%Al,0.2%P,0.2%S 59% Iranian magnetite fines
28$ 6.3 % 0  104.0$  76.0$ 0.1%P, 0.2%S,6%Moisture 67% Iranian concentrates
28$ 6.4 % 0   102.7$  74.7$ 0.1%P, 0.2%S,6%Moisture 66% Iranian concentrates
28$ 6.5 % 0  100.4$  72.4$ 0.1%P, 0.2%S,6%Moisture 65% Iranian concentrates

 

قیمت کنسانتره سنگ آهن

همانطور که در ابتدای مقاله اشاره کردیم، سنگ آهن استخراج شده از معدن در دو واحد کانه آرایی یک واحد خشک و واحد دیگر کانه آرایی تر که تحت عنوان واحد کنسانتره سازی نیز نامیده می شود، فرآوری می شود.

همانطور که اشاره شد سنگ آهن با خلوص پایین وارد واحد کنسانتره سازی می شود و سنگ آهن با خلوص بالاتر به واحد فرآوری خشک و تولید سنگ آهن دانه بندی شده منتقل می شود.

واحد کنسانتره سازی دارای 4 مرحله به ترتیب زیر است:

 1. مرحله اول فرآیند خردایش است که ماده معدنی در آن به فرآورده معدنی با سایز زیر 30 میلی متر تبدیل می شود.
 2. مرحله دوم فرآیند آسیا کنی است. در این مرحله ماده معدنی تا سایز 0.5 الی یک کوچک می شود.
 3. پس از فرآیند آسیا کنی در مرحله بعد عیار ماده معدنی افزایش میابد. این مرحله یعنی مرحله سوم تحت عنوان مرحله پرعیارسازی شناخته شده است.
 4. آخرین مرحله انجام شده در فرآیند کنسانتره سازی، فرآیند آبگیری می باشد.

در مقالات آتی هر کدام از مراحل فرآیند کنسانتره سازی با جزئیات بیشتر شرح داده خواهد شد.

جهت اطلاع از آخرین موجودی سایت و معادن مجتمع صنعتی و معدنی فولاد سیمرغ آذربایجان، می توانید موجودهای روز را در سایت شرکت بررسی کنید و یا از طریق مسیرهای ارتباطی قرار داده شده در زیر با مدیران این مجتمع ارتباط برقرار نمایید.

جهت خرید و فروش این محصول می توانید با ما در ارتباط باشید:

مشاور فروش: خانم لیلا نعمت زاده

راه های ارتباطی:

phone icon شماره تماس: 02147623014

phone icon شماره تماس: 04133660491

phone icon شماره تماس: 09120169267

whatsApp icon پاسخگویی واتساپ(اسکایپ): کلیک کنید

instagram icon اینستاگرام: simurgh_steel_company@

email icon ایمیل: info@simurghsteelco.com

email icon ایمیل: ironore110@gmail.com

instagram icon فیسبوک: ironore110@

instagram icon لینکدین: simurgh-iron-and-steel-company-a68295180@

instagram icon توییتر: CoSimurgh@

تماس با ما